Narada Przewodniczących Okręgowych Komisji Rewizyjnych PZD

0302.2025

W dniach 28-29 lutego 2025 roku w Warszawie odbyła się narada szkoleniowa  zorganizowana przez Krajową Komisję Rewizyjną PZD dla Przewodniczących Okręgowych Komisji Rewizyjnych PZD. W naradzie udział wzięli także członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD nie będący członkami okręgowych organów kontrolnych jednostek terenowych PZD. 

Na zaproszenie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD w pierwszym dniu narady gościem był Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki, który  odniósł się do aktualnych problemów Związku. Poinformował, że przyjęty Statut PZD przez XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD, który odbył się w dniach 3-4 grudnia 2024 roku został zgłoszony do Krajowego Rejestru Sądowego celem rejestracji. Dodał, że do Statutu PZD wprowadzone zostały Jednostki Rejonowe, które będą powoływane w  Okręgach PZD gdzie  wystąpi taka potrzeba. Jednostki Rejonowe pozwolą  szybciej reagować na problemy działkowców, ROD i Związku, poprawią współpracę z władzami samorządowymi. Jednostki Rejonowe powoływać będzie Krajowa Rada PZD  po wypowiedzeniu się Okręgu PZD.

Dodał, że Polski Związek Działkowców jest najliczniejszym i silnym Związkiem. Pion Rewizyjny w Związku – jego rola nie jest łatwa. Zadeklarował pomoc dla Komisji Rewizyjnych przez Krajowy Zarząd PZD poprzez programy szkoleń i współpracę  w rozwiązywaniu tematów i problemów.

Kolejnym tematem poruszonym w wystąpieniu Prezesa była uchwala w sprawie  transformacji cyfrowej w PZD, która będzie realizowana w Związku, gdyż cyfryzacja cyfrowa poprawi efektywność działania Jednostek PZD w wielu sprawach a przede wszystkim w zakresie  szybkiej komunikacji  z działkowcami.

Wystąpienie Prezesa PZD spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników narady. Prezes PZD udzielił odpowiedzi na poruszone tematy dotyczące Ośrodków Finansowo – Księgowych.

 

Referowaniem poszczególnych tematów w pierwszym dniu narady zajmowali się pracownicy Jednostki Krajowej PZD.

- Główny Specjalista ds. Kadr i Administracji J. K. – Monika Pawlińska przedstawiła stan zatrudnienia  w biurach okręgowych zarządów PZD.

- Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami J. K. – Mariola Kobylińska omówiła zasady prowadzenia inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych PZD oraz zasady prowadzenia naprawy  infrastruktury w ROD w trybie awaryjnym. Szczególną uwagę zwróciła na rozliczenie finansowe i rzeczowe realizowanych zadań inwestycyjnych i remontowych oraz dokumentowania procesu realizacji szczególnie budowy sieci wodnych oraz elektrycznych.

- Zastępca Kierownika Biura Prawnego PZD – mec. Tomasz Terlecki  przedstawił i omówił zmiany przyjęte w Statucie PZD uchwalonym przez XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 4 grudnia 2024 roku. Szczegółowo omówił rolę i zadania przyszłych Jednostek Rejonowych.

- Kierownik Wydziału Organizacyjnego Biura J. K. P – Zofia Rut – Skurzyńska przedstawiła Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań i konferencji delegatów w ROD Polskiego Związku Działkowców w roku 2025. Szczególną uwagę zwróciła na obsługę walnych zebrań  sprawozdawczych oraz szybka weryfikację przyjętych przez walne zebrania uchwał w ROD, gdyż przyjęte uchwały niezgodne z przepisami Statutu PZD i przepisami Związku winny być uchylone  w krótkim czasie przez Okręgowe Zarządy PZD.

 

W pierwszym dniu narady  po zrealizowaniu  programu odbyło się posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD podczas którego rozpatrzono odwołanie od Uchwały OKRPZD w Toruniu oraz  przyjęto:

-   Plan Pracy Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD na 2025 rok,

-  Tezy Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD dotyczące  badania bilansów ROD i Okręgów PZD oraz  poszczególnych sprawozdań finansowych i preliminarzy finansowych ROD i Okręgów  w latach 2024-2028 ,

- Wytyczne Krajowej Komisji Rewizyjnej do pracy Komisji Rewizyjnych Polskiego Związku Działkowców w kadencji  2024-2028.

 

W drugim dniu narady  poszczególne tematy referowali członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz Główna Księgowa Jednostki Krajowej PZD.

 

- Główna Księgowa J.K. PZD -  Mirosława Marks omówiła wytyczne Krajowego Zarządu PZD w sprawie sporządzenia rocznych  sprawozdań finansowych ROD oraz Jednostek Terenowych PZD. Odpowiedziała na pytania uczestników narady.

- Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD – Maria Fojt przedstawiła temat prowadzenia kontroli w Jednostkach Organizacyjnych PZD przez Komisje Rewizyjne PZD.  W swoim wystąpieniu zwróciła się do Przewodniczących OKR PZD o przyjęcie planów kontroli działalności statutowej i finansowej również w rodzinnych ogrodach działkowych . W minionej kadencji z powodu pandemii  aktywność kontrola w  ogrodach była różna. Stwierdziła, że w tej kadencji musimy zmienić funkcjonowanie komisji rewizyjnych gdyż rola  pionu rewizyjnego  w Polskim Związku Działkowców jest  bardzo ważna. Omówiła tematy które należy  zbadać przez Zespoły Kontrolne OKR PZD  podczas kontroli w ROD oraz prawidłowość sporządzenia protokołu.

Omówiła Tezy Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD dotyczące badania bilansów ROD i Okręgów PZD oraz poszczególnych sprawozdań finansowych i preliminarzy  ROD i Okręgów w latach 2024-2028. 

Odniosła się również do Programu działania Polskiego Związku Działkowców na kadencję 2024-2028 informując Przewodniczących OKR PZD, że jego realizacja będzie również oceniana przez pion rewizyjny PZD.

- I Z-ca Przewodniczącej KKR – Bogusław Dąbrowski przedstawił Regulamin Komisji Rewizyjnych PZD. Poinformował, że będzie on znowelizowany po zarejestrowaniu Statutu PZD.

- Z-ca Przewodniczącej KKR PZD – Roman Żurkowski przedstawił  Wytyczne do pracy Komisji Rewizyjnych  PZD na kadencję 2024-2028.

- Z-ca Przewodniczącej KKR PZD – Zenon Jabłoński  omówił rolę i zadania Komisji Rewizyjnych w świetle ustawy o ROD z 13.12.2013 r., Statutu PZD i przepisów związkowych.

- Sekretarz KKR PZD – Edmund Derwich omówił temat szkoleń komisji rewizyjnych ROD przez Okręgowe Komisje Rewizyjne PZD.

-I Z-ca Przewodniczącej KKR PZD – Bogusław Dąbrowski omówił procedury odwołania organu lub jego członka . Powoływanie organów komisarycznych i ich pozycję prawną oraz zawieszanie organów PZD oraz kooptację do organu PZD na podstawie Statutu PZD. Odniósł się do popełnianych błędów przez OKR PZD na podstawie spraw rozpatrywanych przez Krajową Komisję Rewizyjną PZD.

Podsumowania dwudniowej narady dokonała Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Maria Fojt, która podziękowała uczestnikom narady szkoleniowej za aktywny udział w naradzie i dyskusję nad poszczególnymi  tematami. Wyraziła przekonanie, że działalność komisji rewizyjnych PZD  w 2025 roku oraz w  kadencji będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami Związku. 

Wszyscy uczestnicy narady otrzymali omawiane podczas narady uchwały Krajowego Zarządu i Krajowej Rady  PZD , Wytyczne i Tezy Krajowej  Komisji Rewizyjnej PZD oraz wyposażenie do pracy z Jednostki Krajowej PZD.     

  

Maria Fojt

Przewodnicząca

Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD

Galeria