Wiosna to ulubiona pora roku wielu ludzi to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, czas miłości i nadziei.

2103.2023

 

Wiosna to ulubiona pora roku wielu ludzi to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, czas miłości i nadziei.

 

Astronomiczna wiosna w 2023 roku rozpoczyna się 20 marca. To  termin równonocy wiosennej, oznaczający, że długość dnia oraz nocy będą prawie równe. Tegoroczny początek astronomicznej wiosny będzie miał miejsce o godzinie 22:25. Wiosna potrwa  92 dni -  do 21 czerwca. W tym dniu miejsce będzie miało przesilenie letnie, nazywane nocą kupały. Wiosna kalendarzowa, rozpocznie się 21 marca i  potrwa do 21 czerwca.

 

Słowo „wiosna” pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu „vesna” („ves” oznacza wesoły). Vesna była starosłowiańską  boginią, symbolizującą odrodzenie. Początek wiosny to zwyczaje i tradycje pochodzące z czasów słowiańskich i charakterystyczne  dla świętowania Pierwszego Dnia Wiosny. Topienie Marzanny to zwyczaj, który zna nawet przedszkolak. To najmłodsze dzieci najczęściej w pierwszym dniu wiosny topią słomianą kukłę i żegnają zimę.

Początek wiosny to pierwsze kwiaty pojawiające się już w połowie marca. Gdy na ziemi leży jeszcze zimowa pierzynka, kwitną już pierwsze krokusy i pierwiosnki. Rośliny zwiastujące wiosnę to przebiśniegi, krokusy, fiołki, tulipany, narcyzy, żonkile, hiacynty i wierzba. Są one popularną ozdobą naszych działek i ogródków. Wiosna to czas, kiedy ptaki stają się najbardziej aktywne, ze wszystkich stron można usłyszeć ich śpiew. Wiosna dobrze też wpływa na pszczoły – w tym czasie, zajęte swoimi sprawami, są najmniej skłonne do atakowania ludzi.

O wiośnie śpiewały także największe sławy polskiej muzyki:

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis-à-vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty.

 Marek Grechuta, „Wiosna, ach to ty” (wyk. M. Grechuta / Anawa)

Zdjęcia udostępnił Mieczysław Kamiński Prezes Zarządu ROD Janowo pasjonat fotografii.

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria