W obliczu drożyzny na rynku owoców i warzyw, rodzinne ogrody działkowe stają się coraz bardziej cenne

1406.2019

W Lublinie aktualnie najdroższa jest pietruszka (15-20 zł/kg), bób (20-25 zł), fasolka szparagowa (15 -20 zł) i papryka (11- 15) zł, wysoką cenę trzeba zapłacić również za czereśnie (25-29 zł) i borówki amerykańskie (40-45 zł). Poniżej znajduje się wykaz produktów oraz ich cen w sprzedaży hurtowej – w detalu należy doliczyć do nich co najmniej 30% marży.

Średnie ceny hurtowe owoców i warzyw na rynku w Elizówce k. Lublina:
Borówka amerykańska - 40 zł/kg (5 zł /125 g) 
Czereśnia - 10-15 zł/kg
Truskawka - 7-8 zł/kg
Cebula młoda - 5-6 zł/kg
Czosnek - 1,30-1,70 zł/ szt.
Fasola szparagowa - 15-17 zł
Papryka czerwona - 10-13 zł
Pietruszka - 15,50-17,00 zł/kg 
Pomidor malinowy - 5,5-7 zł/kg
Por - 7,50-8 zł/kg
Seler - 5 zł/kg
Ziemniaki - 3-3,50 zł/kg

Okazuje się, że zakup świeżych owoców i warzyw to znaczne obciążenie domowego budżetu i duży miesięczny koszt dla całej rodziny. Dlatego na działce warto uprawiać wartościowe gatunki roślin, by uzyskać własne, bezpieczne i wolne od chemii plony.

W ramach „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”, Polski Związek Działkowców zachęca i angażuje działkowców w podtrzymanie tradycji prowadzenia ogrodów użytkowych, które zapewnią polskim rodzinom stały dostęp do świeżych i zdrowych produktów.

Należy pamiętać, że owoce, warzywa oraz zioła mają zbawienny wpływ na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej – m. in.: regulują trawienie, stabilizują florę jelitową, obniżają poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych, poprawiają zdolność koncentracji, mają działanie adaptogenne, ułatwiają spokojny sen, pomagają też utrzymać odpowiednią wagę ciała. Dzięki właściwościom prozdrowotnym stanowią ważny element diety, szczególnie ważnej dla dzieci i osób starszych. Ta skarbnica zdrowia jest na wyciągnięcie ręki. Działkowcy są szczególnie uprzywilejowaną grupą społeczną, która ma możliwość wykorzystania funkcji uprawowej i rekreacyjnej ogrodów, a tym samym zaspokojenia potrzeby rodziny w zakresie produkcji własnych owoców i warzyw.

Dr inż. Anna Ewa Michowska
Instruktor ds. ogrodniczych 
PZD Okręg w Lublinie

Galeria