Wrota Tczewa: "Działkowe dożynki z Panią Premier"

3108.2015

29 sierpnia do Tczewa zjechało ponad 700 delegatów Polskiego Związku Działkowców z całej Polski. Oprócz premier Ewy Kopacz  z działkowcami świętowali również m.in. Maciej Grabowski, minister środowiska, Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, parlamentarzyści i oczywiście samorządowcy oraz mieszkańcy Tczewa. Uroczystości odbyły się na Bulwarze Nadwiślańskim im. księcia Sambora II.

- Spotykam się z wieloma ludźmi i widzę, jak potrafią zakasać rękawy i wziąć się do pracy  dla dobra swoich małych ojczyzn – mówiła premier Ewa Kopacz. – Widzę, jak szybko buduje się w naszym kraju społeczeństwo obywatelskie. Wy też tworzycie historię swojego społeczeństwa obywatelskiego. Potraficie w trudnych chwilach się zjednoczyć i walczyć o sprawy dla was ważnych.Dzisiaj uczestniczę wraz z wami w wyjątkowym święcie. Nie muszę mówić, ile dla was znaczą ogródki działkowe. Niech zazdroszczą  wam ci, którzy ich nie mają. To dzięki nim realizujecie wasze pasje, to tam spotykacie się z przyjaciółmi. Jestem do waszej dyspozycji i służę pomocą. Niezależnie od tego, jak potoczą się losy, macie we mnie – Ewie Kopacz – przyjaciela.

O pozytywnej roli działkowców dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego mówił też marszałek Mieczysław Struk. Dodał, że w Urzędzie Marszałkowskim powstaje stanowisko pełnomocnika marszałka ds. współpracy z ogródkami działkowymi.

Jak powiedział Eugeniusz Kondracki, prezes PZD, ogródki działkowe są cały czas bardzo popularne. Wiele osób stara się , a nawet walczy o ogródki. Może to jest rzeczywiście RODOS – rodzinne ogrody działkowe ogrodzone siatką – ale bliższe i bardziej dostępne niż grecka wyspa.

Prezes Kondracki podziękował prezydentowi Tczewa Mirosławowi Pobłockiemu za bardzo dobrą współpracę z działkowcami – na co dzień i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

- Tczew zawsze był przyjazny działkowcom – podkreślił prezydent Mirosław Pobłocki. – Mamy na terenie miasta 11 ogrodów działkowych. Najstarsze mają ponad 100 lat, najmłodsze zostały założone w latach 80-tych. Ogródki zajmują w Tczewie prawie 150 ha. To świadczy o tym, ze ludzie tęsknią do swojego kawałka ziemi. Życzę Wam wszystkim obfitych plonów i przyjemnego pobytu w naszym pięknym Tczewie.

Premier Ewa Kopacz w towarzystwie prezydenta Tczewa zwiedziła stoiska tczewskich ogrodów działkowych. Działkowcy chętnie częstowali panią premier plonami ze swoich ogrodów, a myśliwi z kół łowieckich „Szarak” i „Kociewia” zaproponowali własne wyroby z dziczyzny.

Oprócz oficjalnych uroczystości, na bulwarze odbył się festyn dla mieszkańców i dożynkowych gości. Wśród atrakcji dla dzieci były warsztaty artystyczne Fabryki Sztuk, fotobudka, zjeżdżalnie, „dmuchańce”. Swoje stoiska miały m.in. tczewskie ogrody działkowe, Koło Gospodyń Wiejskich z Tczewskich Łąk, Koła Łowieckie „Szarak” i „Kociewiak”, Miejska Biblioteka Publiczna i Dawny Tczew, Urząd Miejski, Straż Miejska. Była wystawa gołębi, kiermasz cebulek i roślin ogrodowych, miodów i… stoisko góralskie.

Nie zabrakło występów artystycznych, podczas których dożynkowi goście rwali się do tańca.

Wystąpili Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA, zespół Frantówka, Gdańska Orkiestra Ogrodowa, zespoły folklorystyczne Burczybas i Niebieska Wstęga oraz Paula Brzóska i Małgorzata Kornas.

Krajowe Dni Działkowca były okazją do dobrej zabawy, ale też do wręczenia nagród i wyróżnień najlepszym działkowcom. Wyróżnione zostały również tczewskie ogrody, które w tym roku obchodzą jubileusze działalności: ROD im. Kopernika – 80 lat, ROD im. Sienkiewicza – 65 lat oraz ROD Wiosna – 40 lat.

Źródło: www.wrotatczewa.pl