Dziennik Bałtycki o Krajowych Dniach Działkowca

3108.2015

Największa, coroczna impreza Polskiego Związku Działkowców w Tczewie odbyła się po raz pierwszy. Przyjechało na nią około 700 delegatów z całego kraju.

- Potraficie szybko się mobilizować i bronić swoich racji - zwróciła się do działkowców Ewa Kopacz, nawiązując do projektu obywatelskiego ustawy o ogrodach działkowych. - Dzisiejsze święto wiele dla was znaczy. Rozwinęliście swój skrót PZD, jako Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji. Niech zazdroszczą wam ci, którzy swoich ogródków nie mają. To dla was pasja stworzona z miłości do zieleni i waszych bliskich, których gościcie na działkach.

Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców, podkreślił, że prace nad ustawą nie były łatwe, ale jej ostateczny kształt, który poparło 700 tys. działkowców, cieszy cały działkowy świat. - Obserwujemy ciekawe zjawisko: ludzie coraz chętniej przychodzą do ogrodów i dopytują o działki. Wśród nich nie brakuje młodych małżeństw - dodał Kondracki. - Chcemy budować ogrody przyszłości, aby służyły nie tylko działkowcom, ale i mieszkańcom miast jako tereny zielone. Jesteśmy na to otwarci. Chcemy też sięgnąć po środki unijne np. w kwestii odnawialnych źródeł energii. Wśród gości Krajowych Dni Działkowca był m. in. minister środowiska Maciej Grabowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Jesteście przyjaciółmi samorządów - powiedział Struk. - Tworzycie wspólnotę, która chce działać nie tylko dla zaspokajania swoich aspiracji, ale także na rzecz lokalnych społeczności. Podczas konferencji prasowej pani premier, zapytano ją m. in. o Most Tczewski i ewentualne dalsze wsparcie rozpoczynającego się właśnie I etapu remontu zabytkowego obiektu. - W poniedziałek w Gdańsku odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu i na pewno Tczew będzie na trasie minister infrastruktury. Każda rozpoczęta inwestycja nie może zostać pozostawiona w połowie drogi. Będziemy naszą pomoc kontynuować - zapewniła Ewa Kopacz.

Źródło: www.dziennikbaltycki.pl